Na podstawie kilku lat doświadczeń, zauważyliśmy wzrost zainteresowania klimatyzatorami w domkach jednorodzinnych i mieszkaniach. Chęć samodzielnego kontrolowania temperatury w domu stała się bardzo popularna w ostatnich czasach. Wachlarz klimatyzatorów typu SPLIT do użytku domowego jest szeroki, dlatego przyda się drobna pomoc przy wyborze.

Określenie mocy chłodniczej klimatyzatora może wykonać specjalista, w oparciu o obliczenia bilansu cieplnego. Można również oszacować ją samodzielnie na podstawie powierzchni salonu. Przybliżona wartość mocy chłodniczej potrzebna do schłodzenia 10 m2 powierzchni wynosi ok. 1 kW.

Umiejscowienie klimatyzatora powinno być wcześniej przemyślane, aby strumień zimnego powietrza nie działał bezpośrednio na osoby znajdujące się w pobliżu. Dlaczego? Powietrze nawiewane z klimatyzatora ma temperaturę ok. 8-12°C i mogłoby to spowodować dyskomfort.

W zależności od przeznaczonych środków, możemy wybierać pomiędzy klimatyzatorami z opcją inwerterową lub zwykłymi ON/OFF. Urządzenia z inwerterem charakteryzują się niskim poborem energii elektrycznej, dzięki nowoczesnej sprężarce, która płynnie reguluje wydajność.

Następnie należy zdecydować jak ma wyglądać obudowa klimatyzatora. Do wyboru są obudowy różnego koloru: białe, srebrne, czarne itd. Również mogą być podświetlane lub wyglądem przypominające obraz np. LG ARTCOOL. Klimatyzator w miejscu często odwiedzanym przez użytkowników czy gości powinien dobrze wyglądać. Kwestia hałasu klimatyzatora jest tutaj drugorzędna jednak dobrze będzie jeśli poziom mocy akustycznej nie przekroczy 26 dB(A) na niskim biegu.

Agregat zewnętrzny powinien być w miarę blisko jednostki wewnętrznej aby uniknąć koryt instalacyjnych na ścianie w salonie lub na elewacji. Dodatkowo należy przemyśleć kwestię odprowadzania skroplin. Najlepszym rozwiązaniem jest grawitacyjne odprowadzanie skroplin na zewnątrz. Jeśli nie ma takiej możliwości to można zastosować pompkę skroplin, jednak wytwarza ona hałas i drgania podczas pompowania.

Oto kilka propozycji klimatyzatorów ściennych do salonu o powierzchni ok. 30 – 40 m2.

 • SAMSUNG typ AQ12TSBN/X ON/OFF
  Wydajność chłodnicza: 3,5 kW
  Wydajność grzewcza: 3,8 kW
  Cena: 2099 zł netto*
 • GREE typ GWHN12B2NE3AA ON/OFF
  Wydajność chłodnicza: 3,5 kW
  Wydajność grzewcza: 3,9 kW
  Cena: 2650 zł netto*
 • AIRWELL typ HDD12DCI Inverter
  Wydajność chłodnicza: 3,53 kW
  Wydajność grzewcza: 4,1 kW
  Cena: 2790 zł netto*
 • ELECTRA typ JAD012 Inverter
  Wydajność chłodnicza: 3,5 (1,3 – 4,0) kW
  Wydajność grzewcza: 3,5 (1,3-4,0) kW
  Cena : 3390 zł netto*
 • LG typ CA12AW Inverter
  Wydajność chłodnicza: 3,5 (0,89 – 4,04) kW
  Wydajność grzewcza: 4,0 (0,89 – 6,0) kW
  Cena: 4400 zł netto*
 • SAMSUNG typ AQV12KBAN/X Inverter
  Wydajność chłodnicza: 3,5 (0,99 – 4,0) kW
  Wydajność grzewcza: 4,0 (0,99 – 7,0) kW
  Cena: 4949 zł netto*
 • LG typ Artcool A12AW1 Inverter
  Wydajność chłodnicza: 3,5 (1,3 – 4,0) kW
  Wydajność grzewcza: 4,2 (1,3 – 5,0) kW
  Cena: 5800 zł netto*
 • Mitsubishi Electric typ MSZ-EF35VE Inverter
  Wydajność chłodnicza: 3,5 (1,4 – 4,0) kW
  Wydajność grzewcza: 4,0 (1,8 – 5,5) kW
  Cena: 6090 zł netto*
 • DAIKIN typ FTXG35J + RXG35J Inverter
  Wydajność chłodnicza: 3,5 (1,4-3,8) kW
  Wydajność grzewcza: 4,0(1,4-5,0) kW
  Cena: 7320 zł netto*

*Ceny katalogowe klimatyzatorów na dzień 10.01.2012

Powyżej zestawiono klimatyzatory ścienne o bardzo zbliżonych parametrach technicznych. Wszystkie propozycje posiadają możliwość dogrzewania pomieszczeń. Jak widzimy zakres cenowy jest dość szeroki. To jaki klimatyzator wybierzemy będzie zależało przede wszystkim od naszego budżetu. Warto również zwrócić uwagę na długość gwarancji. Producenci udzielają gwarancji od 2 do 5 lat i jest ona ważna w przypadku gdy są przeprowadzane przeglądy techniczne minimum dwa razy w roku.

Jeśli zamierzamy chłodzić dodatkowo inne pomieszczenia w domu poza salonem, to można by zastanowić się nad układem z wodą lodową lub systemem MULTI SPLIT. Te rozwiązania pozwalają podłączyć kilka jednostek wewnętrznych do jednego agregatu zewnętrznego. Układy z wodą lodową i MULTI SPLIT zostaną opisane w osobnym artykule.

Podsumowując, wybór urządzeń klimatyzacyjnych do użytku domowego jest bardzo szeroki, dlatego warto zapoznać się z produktami kilku producentów przed podjęciem ostatecznej decyzji lub skonsultować swój wybór z firmą instalacyjną.