Rekuperacja to w skrócie wentylacja mechaniczna z możliwością odzyskiwania ciepła. Rekuperator to centrala wentylacyjna z wymiennikiem ciepła (krzyżowym lub obrotowym), która dostarcza świeże powietrze do budynku i usuwa zużyte z kuchni, łazienek i innych pomieszczeń np. garderoba, spiżarnia, wiatrołap.

Dobór odpowiedniego rekuperatora należy pozostawić specjalistom, którzy porównają ilości powietrza na podstawie krotności wymian, ilości osób lub minimalnej wymaganej ilości powietrza w zależności od potrzeb higieniczno-sanitarnych.

Każdy nowoczesny budynek energooszczędny lub pasywny, powinien być wyposażony w system rekuperacji, ze względu na bardzo dużą szczelność ścian, dachu i stolarki okiennej.

Zalety rekuperacji

Podstawową zaletą jest wymuszona wentylacja w budynku i dostarczanie świeżego, oczyszczonego powietrza. Dodatkowo można wyposażyć rekuperator w jonizator powietrza, który usunie wszelkie bakterie z powietrza nawiewanego.

Kolejną zaletą jest oszczędność energii cieplnej. Dzięki stosowaniu rekuperacji, straty energii cieplnej przez wentylację to zaledwie 5 – 10%. Natomiast w przypadku braku rekuperacji i stosowaniu wentylacji grawitacyjnej, czyli kominów murowanych, straty mogą wynieść do 40%.

Poprzez obniżenie zapotrzebowania na ciepło, możemy zastosować mniejsze grzejniki, mniejsze źródło ciepła, co daje oszczędności na etapie montażu instalacji grzewczej.
W okresie letnim, gdy nie ma potrzeby odzysku ciepła, możemy za pomocą by-passu nawiewać powietrze z ominięciem wymiennika ciepła. Warto przemyśleć lokalizację czerpni powietrza, aby w lecie nie nawiewać cieplejszego powietrza do budynku.

Długa żywotność instalacji. Rekuperatory wyposażone są w dwa wentylatory oraz płytę elektroniczną, przez co ich budowa jest nieskomplikowana. Producenci szacują, że praca takich urządzeń wyniesie od 10 do 15 lat. Oczywiście im lepszy producent, tym jakość zastosowanych elementów jest wyższa, a co za tym idzie – dłuższa bezawaryjna praca.

Wady rekuperacji

Podstawową wadą jest wysoki koszt montażu rekuperacji. Szacunkowo od 14 do 20 tysięcy złotych brutto wraz z materiałem i rekuperatorem.

Dodatkowe zużycie energii elektrycznej przez wentylatory, szacowane na 150 – 200 zł rocznie. Należy pamiętać również o przeprowadzaniu przeglądów serwisowych oraz wymianie filtrów. Część prac można wykonać samemu.

Wybór firmy wykonawczej

Przed wyborem wykonawcy instalacji rekuperacji, warto sprawdzić doświadczenie oraz wiedzę techniczną przedstawicieli firmy z zakresu wentylacji. Po podpisaniu umowy powinien być sporządzony projekt instalacji wentylacyjnej z podaniem wielkości przewodów.

Firma CLIMA-COMFORT przeprowadzi cały proces realizacji od projektu, poprzez montaż rekuperacji i regulację (pomiary). Chętnie doradzimy odpowiednie rozwiązanie i wykonamy całą instalację w Szczecinie lub w województwie zachodniopomorskim.